X

Multimediální farmářský diář

Představte si informace v kvalitním tištěném diáři propojené s webovou aplikací, kde najdete seriály plné textů, videí a fotek s návody k daným tématům od opravdových odborníků. Poznej život včel, vypěstuj si vlastní úrodu, uvař ze sezonních potravin. Díky našemu spojení multimediálního průvodce a diáře to teď bude brnkačka.

Ukázat diář
X

Lesní med - Prodejna UULL Kladno

Důvodů, proč je kvalitní český med od poctivých pilných včeliček tak oblíbený je hned několik. Věděli jste například, že je nejen zdrojem kvalitních jednoduchých cukrů, ale také celé řady dalších tělu prospěšných látek

Zobrazit farmu dne

Amurský lysec – nové plemeno kapra

09.01.2018
Ryba na talíř

Fakulta rybářství a ochrany vod (FROV) Jihočeské univerzity vyšlechtila nové plemeno kapra pod názvem amurský lysec – po jednom z rodičů, který pochází z východoruské řeky Amur protékající Vladivostokem. Na jejím vzniku pracovali vědci více než 17 let. Amurský lysec je odolnější vůči koi herpes viru (KHV), který působí úhyn kaprů.

Klinicky se KHV projevuje dezorientací ryb, nepravidelným plaváním a dýcháním, masivním hynutím. Nejvýznamnějšími patologickými změnami jsou rozsáhlé nekrózy žaberních lístků. V roce 1998 došlo v Izraeli k prvnímu výskytu onemocnění neznámé etiologie, které postihlo mnoho obsádek kapra a koi kapra. Během jara a léta zde došlo k několika vzplanutím s velmi vysokou mortalitou (80–90 %), jež způsobila izraelským chovatelům kaprů ztrátu asi 1,2 miliónu dolarů. Vzhledem k čilému a ne vždy dostatečně kontrolovanému světovému obchodu s okrasnými rybami se onemocnění rozšířilo i do Evropy. V roce 1999 se objevilo první ohnisko nákazy v Belgii a časem došlo k rozšíření i do dalších evropských zemí.

Na jeho šlechtění spolupracovala FROV z Vodňan na Strakonicku s jihomoravským Rybníkářstvím Pohořelice. Nové plemeno uznaly i Ministerstvo zemědělství a Šlechtitelská rada pro chov ryb Rybářského sdružení ČR. V České republice nebylo žádné jiné plemeno ryb uznáno více než 20 let. Vysokou odolnost amurského lysce k infekci KHV ověřil Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně. Nově vyšlechtěná ryba existuje ve dvou liniích – vodňanské a pohořelické.

V první fázi výzkumu od roku 1993 do roku 1997 byla zkoumána původní i dovezená plemena kapra a jejich hybridi. Cílem práce bylo přenést geny amurského divokého kapra do lysého kapra. Amurský kapr je uznáván jako samostatný poddruh asijského kapra a s evropskými plemeny kapra je geneticky nejméně příbuzný. Nové plemeno v tuzemských podmínkách dobře přežívá a roste podobně jako jiné produkční linie kapra u nás. Lysí kapři mají v ČR již svou tradici, i když šupinatý kapr stále převažuje v celkové produkci.

Ryba na talíř

Ryba na talíř

Projekt Ministerstva zemědělství na podporu sladkovodní akvakultury s názvem RYBA NA TALÍŘ má za cíl zlepšení povědomí široké veřejnosti o pozitivech konzumace sladkovodních ryb. Kampaň je zaměřena na zprostředkování kontaktu zákazníka s lokálním dodavatelem sladkovodních ryb a na prezentaci rybí kuchyně. Poukazuje na to, že rybí maso je nejen chutné, ale především obsahuje lehce stravitelné bílkoviny, zdraví prospěšné tuky, minerály a vitamíny.


KomentářeVybrané poctivé výrobky z našeho tržiště


© 2018 FarmaNaDlani.cz